Czy wiesz, jak mierzyć spodnie, aby idealnie leżały? Dowiedz się, co oznacza rozmiar spodni 32/34 i w jaki sposób przekłada się to na tradycyjne M, L czy XL!

Rozszyfrowanie rozmiarów spodni może wydawać się naprawdę trudne. Często różnią się one od siebie w zależności od użytej skali i marki ubraniowej. Na szczęście nie musisz się tym kłopotać, jeśli tylko wiesz, jak czytać informacje zawarte na metkach ubraniowych.

Zobacz, co oznaczają konkretne oznaczenia rozmiarów, jak wybrać ten odpowiedni dla siebie i jak zmierzyć spodnie damskie i męskie.

Jak zmierzyć spodnie i przełożyć wymiary na odpowiedni rozmiar? Zobacz, z czym możesz mieć do czynienia!

Mnogość rozmiarówek jest dość problematyczna. Tym bardziej mylące jest, że część skal przyjętych w różnych krajach jest bardzo podobna do siebie.

Spodnie przeznaczone do sprzedaży na rynek polski i europejski zazwyczaj oznaczane są w czterech głównych systemach. Oto jak zmierzyć spodnie według tych skali:

  • Europejski system numeracji. Dotyczy on głównie Europy kontynentalnej, z wyłączeniem Wielkiej Brytanii, która zachowuje własne jednostki. W tej skali rozmiary spodni określa się liczbą dwucyfrową. Początek numeracji zwykle zaczyna się od numeru 32, a każdy kolejny rozmiar oznacza się liczbą o 2 większą: 34, 36, 38 itd. Rozmiarówkę tę stosuje się najczęściej w przypadku materiałowych, eleganckich spodni, ale możesz spotkać się z nią również w przypadku innych fasonów.

  • Literowa skala rozmiarów – rozmiar spodni określa się w takim przypadku literami: S (small – mały), M (medium – średni) oraz L (large – duży) oraz X (extra – pomniejszony lub powiększony). W ten sposób otrzymuje się skalę od XXS do nawet 4XL. Taką numeracją najczęściej oznacza się spodnie sportowe, takie jak joggery czy legginsy.

  • Rozmiarówka W/L – to jedna z najbardziej precyzyjnych, ale też najbardziej myląca ze wszystkich rozmiarówek. Weźmy na przykład rozmiar spodni 32/34. Co oznacza? To enigmatyczne określenie zawiera w sobie informacje na temat obwodu w pasie (W – waist) oraz długości nogawki (L – length) podanego w calach. Rozmiar 32/34 oznacza zatem, że pas spodni mierzy 32 cale (ok. 81 cm), a nogawka – 34 cale (około 86 cm). Niegdyś taką rozmiarówkę można było spotkać tylko w przypadku spodni męskich, ale dziś stosuje się ją również do określenia wymiarów ubrań damskich.

  • Rozmiarówka dla jeansów. Podaje się ją w liczbach dwucyfrowych, a rozmiary rosną wraz z każdą kolejną. Przykładowo, przeciętnie rozmiary jeansów damskich zaczynają się od liczby 23 lub 24 i rosną o jeden: 25, 26, 27 itd.

Jak widać, numeracje nie zawsze dostarczą Ci konkretnych informacji i podpowiedzą, jak mierzyć spodnie. W gruncie rzeczy o rzeczywistych wymiarach spodni informuje Cię tylko jeden rodzaj skali.

Jak zmierzyć spodnie w różnych typach numeracji?

Pomocne w wyborze odpowiedniego rozmiaru spodni może być zestawienie ze sobą różnych rozmiarówek. W ten sposób uzyskasz punkt odniesienia, np. do ubrań, które masz w swojej garderobie i które pasują do Twojej sylwetki.

Uproszczony sposób konwersji jednej numeracji na inną dla spodni damskich wygląda następująco:

  • XXS – odpowiada on rozmiarowi 32 w numeracji europejskiej oraz rozmiarowi jeansów 24/25;
  • XS – rozmiary 34 oraz 26/27;
  • S – rozmiary 36 oraz 28/29;
  • M – rozmiary 38 oraz 29/30;
  • L – rozmiary 40 oraz 31;
  • XL – rozmiary 42 oraz 32;
  • XXL – rozmiary 44 oraz 33;
  • 3XL – rozmiary 46 oraz 34/35.

Jak zmierzyć spodnie męskie? W tym przypadku konwersja jednostek jest trochę inna. Zobacz poniżej:

  • XXS – odpowiada rozmiarowi 42 w numeracji europejskiej oraz rozmiarowi jeansów 28;
  • XS – rozmiary 44 oraz 29;
  • S – rozmiary 46 oraz 30/31;
  • M – rozmiary 48 oraz 32;
  • L – rozmiary 50 oraz 33/34;
  • XL – rozmiary 52 oraz 36;
  • XXL – rozmiary 54 oraz 38;
  • 3XL – rozmiary 56 oraz 40.

Pamiętaj jednak, że jest to tylko orientacyjne przełożenie różnych typów numeracji, odpowiadające raczej konfekcji jednego producenta. Przeliczenie rozmiarów w przypadku dwóch różnych marek nie zawsze przyniesie pożądany skutek. Nawet jeśli rozmiar podawany jest w takiej samej skali, prawdziwe wymiary spodni mogą różnić się o kilka, a w skrajnych przypadkach kilkanaście centymetrów.

Zakupy online? Sprawdź wymiary swojego ciała

Nawet jeśli wiesz już, jak zmierzyć spodnie i w jaki sposób przełożyć wyniki na konkretny rozmiar, zachowaj ostrożność. Ostateczną decyzję podejmij na podstawie wymiarów swojego ciała – one najwięcej powiedzą Ci na temat tego, jaki rozmiar spodni kupić. Jak to zrobić? Po prostu zmierz talię, obwód bioder, obwód uda oraz długość wewnętrznej strony nogi i porównaj wyniki z tabelą rozmiarów.

W naszej ofercie znajdziesz ujednoliconą rozmiarówkę, uniwersalną dla każdego typu spodni. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Po pierwsze – wiesz, że wybrane przez Ciebie ubrania będą na Ciebie pasować, nawet jeśli rozmiar na metce nie zgadza się z tym, jaki przeważnie nosisz. Po drugie – w tabelach rozmiarów uwzględniany jest już konkretny fason spodni. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to spodnie typu chinos, obcisłe rurki, wygodne spodnie dresowe czy kuloty. Czy ostatnia nazwa kroju spodni dała Ci do myślenia? Chcesz wiedzieć czym są kuloty i jak je nosić? A może zastanawiasz się nad zakupem pary w niezwykle modnym kroju mom? Jeśli tak, to dowiedz się najpierw jak nosić mom jeans aby stworzyć z ich użyciem spektakularne stylówki!

Nie musisz się martwić, że spodnie, które powinny mieć luźny fason, będą zbyt mocno przylegać do bioder. I odwrotnie – fason typu skinny będzie odstawał w talii. Czy wiesz już, czym jest rozmiar spodni 32/34, co oznaczają poszczególne cyfry i jak mają się do wymiarów ciała? Liczymy, że dzięki naszemu artykułowi wirtualne dobieranie rozmiaru stanie się dla Ciebie  proste. Zobacz, który rozmiar będzie Twoim idealnym!