Joga to skuteczny sposób, aby zadbać o umysł i ciało jednocześnie. Jak zapewnić sobie pełen komfort podczas ćwiczeń? Pomoże Ci w tym odpowiedni strój, a także mata do jogi w ulubionym kolorze! Sprawdź, co jeszcze warto zadbać, by ćwiczenia były efektywne i komfortowe.

Czego potrzebujesz do praktyki jogi? 

Joga angażuje praktycznie całe nasze ciało. W wiele pozycji wchodzi się z leżenia lub podpierania się rękami. Niezbędny jest więc stabilny kontakt z podłożem. Z tego względu podstawowym akcesorium przydatnym podczas praktyki jest mata do jogi. Odpowiednio dobrana mata daje dobrą amortyzację, dzięki czemu miednica i kolana nie zaczynają boleć w wyniku nacisku. Mata do jogi zapobiega też ślizganiu się po podłodze, co nie tylko ułatwia praktykę, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. 

Planujesz praktykę nie tylko we własnym domu? Jeżeli zamierzasz brać udział w zajęciach zorganizowanych lub lubisz ćwiczyć na świeżym powietrzu, przyda Ci się także torba na matę do jogi. Jeśli wybierasz intensywną praktykę w wysokich temperaturach np. hot jogę, to niezbędny będzie bidon z wodą i ręcznik. Wszystko zależy od rodzaju jogi, jaki preferujesz. Sprawdź nasze akcesoria sportowe.

Wygodny strój do jogi

Oprócz maty do jogi potrzebujesz także odpowiedniego stroju. Ubrania do jogi powinny przede wszystkim umożliwić swobodę ruchów. Na początek często polecane są takie przylegające do ciała, np. legginsy do jogi. W takim stroju instruktor dobrze widzi Twoją sylwetkę i może skorygować ustawienie ciała. Równie ważne jest, abyś w danych ubraniach po prostu dobrze się czuła. Wybierz strój do jogi w ulubionym kolorze, a łatwiej Ci będzie wskakiwać na matę z uśmiechem! Na strój do jogi składają się zazwyczaj po prostu spodnie i bluzka do jogi. 

Spodnie do jogi powinny być na tyle elastyczne, by umożliwić Ci swobodne skłony i rozciąganie. Jednocześnie nie mogą plątać się między nogami, bo utrudniałyby Ci zmianę pozycji. Jeżeli chodzi o długość nogawek – wybierz taką, która najbardziej Ci pasuje. Długie spodnie do jogi dobrze wchłaniają pot, dzięki czemu nie ślizgasz się na macie. Krótkie spodenki natomiast sprawdzą się na przykład w dynamicznej odmianie jogi o nazwie ashtanga. 

Jaka koszulka do jogi będzie najwygodniejsza? Pamiętaj, że w pozycjach odwróconych zbyt luźna koszulka będzie opadać, odsłaniając ciało i przeszkadzając w praktyce. Z tego względu doskonałym wyborem jest top do jogi – przylegający, ale nie nazbyt obcisły.

Strój do jogi uzupełni odpowiednia bielizna sportowa. Ważnym elementem są na przykład skarpetki do jogi. Choć bose stopy to podstawa praktyki, to niestety właśnie one najczęściej marzną, co nie pozwala w pełni czerpać przyjemności z chwil na macie. Skarpety do jogi są wyposażone w specjalną warstwę antypoślizgową, dzięki czemu wchodzenie w kolejne pozycje jest stabilne i bezpieczne. Skarpetki skutecznie zapobiegają wychłodzeniu, a przy okazji zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się. 

Przydatne akcesoria do jogi 

Rozpoczęcie praktyki jogi nie jest trudne. Na początku nie potrzebujesz do tego żadnych przyrządów. Szybko jednak zorientujesz się, że akcesoria do jogi znacząco ułatwiają wykonywanie poszczególnych ruchów i pozwalają coraz pewniej korzystać z całych zakresów ciała bez przekraczania swoich granic. 

Jednym z podstawowych akcesoriów jest klocek do jogi, inaczej kostka do jogi. Przydaje się zarówno podczas podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych asan. Dzięki niemu możesz bez nadmiernego wysiłku wykonać pozycje wymagające rozciągnięcia. Wykorzystasz go jako podpórkę podczas leżenia tyłem, w pozycji stojącej, siedzącej oraz przy skrętach. Przyda się np. w pozycji trójkąta. Warto od razu zaopatrzyć się w dwa klocki do jogi. Oprzesz na nich obie ręce podczas pozycji rozciągania bocznego, zachowując prosty odcinek lędźwiowy. Zrobienie tego bez klocka dla nierozciągniętego ciała byłoby wręcz niewykonalne. Kostki do jogi są lekkie i poręczne. Nie zajmują wiele miejsca, dlatego możesz nosić je w swojej torbie treningowej. 

Kolejnymi przydatnymi akcesoriami są paski do jogi. To taśmy wykonane z ciasno plecionych włókien, zakończone sprzączką. Łatwo stabilnie zamocować je na nodze. Paski do jogi umożliwiają np. wejście w głęboki skłon. Dzięki nim szybko poczujesz postępy w rozciąganiu. Wykorzystasz je także podczas ćwiczeń przy drabinkach – bez trudu zawiniesz je wokół szczebelka. Pasek do jogi jest uniwersalny – w razie potrzeby możesz wykorzystać go także do zwijania maty czy przytrzymywania klocków w transporcie. 

Idealne ubrania i akcesoria do praktyki jogi

Komfort podczas ćwiczeń jest niezbędny, aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw ruchu. Jeżeli chcesz cieszyć się wygodą, wybierz odzież i dodatki sportowe idealne na jogę. Wygodne koszulki i spodnie będą leżeć na Tobie jak druga skóra. Mata do jogi zapewni większy komfort podczas ćwiczeń, a pozostałe akcesoria uczynią praktykę przyjemniejszą. Spróbuj sama i ćwicz z uśmiechem!

Wybierasz się na swoje pierwsze zajęcia jogi odbywające się poza Twoim domem? Warto dowiedzieć się, co zabrać na siłownię jeśli idziesz na nią pierwszy raz. W końcu praktykowac jogę można nie tylko w dedykowanym studio ale też na pobliskiej siłowni! Jeszcze raz życzymy – udanej sesji jogi!