jak ubrać dziecko na spacer

Świeżo upieczeni rodzice pytają zazwyczaj, jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury. Jeśli i Ty szukasz takiej informacji, sprawdź nasze podpowiedzi! Nie wiesz, jak ubrać dziecko na spacer? Nie martw się – to dylemat prawie wszystkich debiutujących rodziców. Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych rad dotyczących doboru ubrań dziecięcych nie tylko dla świeżo urodzonych maluchów, ale też niemowląt. Nie zabraknie też wskazówek co do tego, jak ubierać dziecko na spacer w różnych porach roku.

Jak ubierać dziecko na spacer? Noworodek

Noworodkiem określane jest każde dziecko w wieku od 1. do 6. tygodnia życia. W tym okresie przypada pierwsze, poza powrotem ze szpitala do domu, wyjście malucha na świeże powietrze. Jak ubierać dziecko na spacer w pierwszych dniach czy tygodniach życia?

Na cebulkę

Podstawowa zasada ubierania noworodka na spacer brzmi „załóż o jedną warstwę więcej niż sobie”. Oczywiście ma ona zastosowanie wtedy, gdy opiekun malucha dobiera strój tak, aby się nie przegrzewać i nie wychładzać. Ubiór dziecka na tzw. cebulkę pozwoli Ci w razie konieczności zdjąć jedną warstwę lub ją dołożyć.

A co z czapką?

Z pewnością kojarzysz obrazek, na którym w ciepły i bezwietrzny dzień noworodek spaceruje w bawełnianej czapce. W środkowej i wschodniej części Europy czapeczki dla chłopców i dziewczynek są niemal punktem obowiązkowym w wyprawce noworodka. Owszem, jest potrzebna, ale stosuj ją raczej podczas chłodów (poniżej 15°C) i gorszej pogody. Możesz wybierać spośród różnych fasonów czapek i szerokiej gamy wzorów!

Cieniej niż grubiej

Pamiętaj, że lepiej delikatnie wychłodzić dziecko niż je przegrzać. Dlaczego? Noworodek prawie się nie poci, przez co jego ciało nie potrafi regulować temperatury. W skrajnych przypadkach, np. podczas upałów i w nieprzewiewnej gondoli wózka, może doprowadzić to do udaru. Reaguj od razu, jeśli skóra Twojego dziecka się zaczerwieniła, a ono samo jest niespokojne.

Naturalnie i przewiewnie

Warstwy ubioru malucha, które mają styczność ze skórą, powinny być uszyte z naturalnych tkanin. Najlepszym wyborem są body i rampersy dla dziewczynek oraz chłopców, koszulki itp. ze 100-procentowej bawełny, które w Sinsay znajdziesz w cenach już od 14,99 zł. Taka tkanina pozwala skórze dziecka oddychać i nie powoduje podrażnień.

Jak ubrać dziecko na spacer? Niemowlę

Mianem niemowląt określane są dzieci w wieku powyżej 6. tygodnia życia. Chociaż w ich przypadku zastosowanie ma większość zasad dotyczących noworodków, jest też kilka różnic. Warto o nich wspomnieć, aby zmniejszyć ryzyko przegrzania lub wyziębienia dziecka nowych rodziców. Jak ubierać dziecko na spacer?

Koc to też warstwa

Wielu opiekunów niemowląt bezwiednie przykrywa już ubrane dzieci podczas spaceru kocem. Pamiętaj, że stanowi on dodatkową warstwę ubioru malucha. Zbyt ciepło ubrane do spaceru w nosidle, gondoli pod kocem czy spacerówce ze śpiworkiem dziecko może się łatwo przegrzać – zwłaszcza w słoneczny dzień.

Wygodne kroje

Dla niemowlęcia niezwykle istotne jest, aby ubrania, np. spodnie i legginsy, były komfortowe i miały optymalne: krój, elastyczność oraz trwałość. Podczas spacerów z pewnością kilkumiesięczny maluch będzie wyrywał się do raczkowania, a dziecko nieco starsze – do chodzenia. Ubrania powinny zapewnić mu swobodę ruchów. 

Funkcjonalność i piękny wygląd w korzystnej cenie

Tym, co łączy wszystkie niemowlęta, jest brudzenie się na potęgę i niszczenie ubrań podczas raczkowania. Jeśli nie wiesz, jak ubrać dziecko na spacer, posłuchaj rady doświadczonych rodziców. Wybieraj ubrania, które łatwo się pierze, a także wyróżniające się pięknymi wzorami i korzystną ceną, jak w kolekcji dla niemowląt Sinsay.

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury i warunków pogodowych? Zobacz przykładowe zestawy ubrań na spacer dla noworodka i niemowlęcia. Pamiętaj, że każde dziecko inaczej może reagować na temperaturę. Sprawdzaj ciepłotę jego ciała na bieżąco na karku (a nie na rączkach czy główce). Jeśli jest zroszona potem, ciepła lub przeciwnie bardzo zimna, zmień coś w ubiorze malucha.

Zestawy na różną pogodę

Jak ubierać dziecko na spacer? Wiosną i jesienią, gdy temperatura jest niższa niż 15°C, noworodek może mieć na sobie np. body, koszulkę, sweterek/bluzę, cienką kurtkę/cienki kombinezon i czapkę (opcjonalnie koc do przykrycia). Latem, przy ciepłocie powyżej 25°C wystarczy maluchowi body lub rampers. W gondoli wózka temperatura jest wyższa niż poza nim.

Zimą dbaj o ciepło

Gdy pada śnieg i jest mróz, a także w okresie niskich temperatur, konieczne jest zastosowanie kilku warstw ubrań u małych dzieci. Dlaczego? Maluch w gondoli niewiele się rusza i nie potrafi się rozgrzać. Pamiętaj o body, koszulce z długim rękawem, sweterku lub pajacu z ciepłej dzianiny, a także kombinezonie, czapce i rękawiczkach jednopalczastych. Koniecznie przykryj malucha kocykiem dziecięcym! Będzie mu przyjemnie i ciepło a poza tym… te dostępne w naszym sklepie mają przeurocze wzorki i kolory!

Wiesz już, jak ubrać noworodka i niemowlę? Teraz pora na zakupy! Sprawdź naszą szeroką i niezwykle barwną ofertę pajacyków, piżamek, body, rampersów i koszulek. Wszystko to znajdziesz w przystępnych cenach! Zachęcamy także do lektury naszego wpisu – jak ubierać dziecko do snu. Dzięki naszym poradom z pewnością maluch będzie odpowiednio ubrany zarówno do snu, jak i podczas spaceru!